2023. feb 21.

Szaúd-Arábia mítoszai

írta: Darius1
Szaúd-Arábia mítoszai

Éva sírja 
Létezik egy legenda, amely azt állítja,  hogy Éva, az első nő síremléke  Dzsidda központjában  található. A temetőben tett látogatás során az Arab News megtudta, hogy nagyon nehéz megtalálni Éva sírját és meghatározni halálának pontos dátumát. Egyes beszámolók azt állítják, hogy Évát ebben a temetőben temették el, míg sok akadémikus azt hangsúlyozza, hogy nincs megbízható bizonyíték ennek az állításnak az alátámasztására. A temető Ammaria szomszédságában található, Dzsidda központjában. Az idős lakosok szerint ez a sír több ezer éves. De Mohammed Trabulsi, aki könyvet írt a városról és annak történelméről. Ebben elmagyarázza, hogy több történelmi hivatkozást figyelembe véve  Éva az ősi múltban valamikor itt élt a világ ezen részén. A temető azonban tagadhatatlanul ősi, számos történész és utazó azt mondta, hogy a IX. századtól létezik. Egy másik régi történet szerint a temetőben lévő egyik nagy sírra három kupola épült, amelyről azt hitték, hogy Éva sírja. De most nincsenek kupolák a temetőben, minden sír hasonló egymáshoz, semmi sem utal a síremlék  létezésére.
Aja és Salma
Egy másik történet két hegyről szól, akik szerelmesek voltak egymásba: Aja és Salma két ikercsúcs a Shammar-hegység területén, Hail tartomány északnyugati részén. Ezeknek a hegyeknek a neve azonban egy tragikus szerelmi történetéből ered, amely az iszlám előtti Arábiából származik. A történet egyes változatai szerint ők ketten külön törzsekből származtak, ami feszültséget okozott,  Aja és Salma meneküléséhez vezetett. Más variációk azt sugallják, hogy Salma testvérei nem engedték meg Aja-nak, hogy megfogja Salma kezét az esküvőjük idején. Egy másik változat azt írja le, hogy a fiatal szerelmesek szövetségének rosszallása közvetlenül azok szüleitől származott. A történet minden változatában Salma-t és Aja-t is tragikusan megölik - az egyiket a hegy tetején Hail-tól délre, a másikat pedig a hegy tetején északra. Szerencsére Aja és Salma szerelme nem ért véget haláluk idején, hanem megerősödött – elég erős ahhoz, hogy hegyeket mozgasson.  
Hatim al Tai a tai törzs VI. századi arab költője volt, akinek  nagylelkűsége megbecsült emberré tette hazájában - legendája még az Ezeregyéjszaka (más néven Arab éjszakák) híres történeteibe és számos versbe, filmbe és tévéműsorba is bekerült. Az Aja-csúcs északnyugati lejtőjén a látogatók felfedezhetik a megmaradt palota romjait és a  közeli temetőt.
Ismert még egy geológiai témájú szaúdi szerelmi történet:
Az Al Wahbah-kráter  vulkáni tevékenység maradványa, körülbelül négy órára északkeletre Dzsiddától . A legenda szerint valójában annyira szerelmes volt egymásba a két hegy, hogy az egyik  kidöntötte magát azért, hogy a másikkal lehessen,  csak egy csillogó mélyedést (sós tavat) hagyott maga után  a kráter alján.
Szólj hozzá

Ázsia